Şampuan Saçları Uzatır Mı?

Saçlarını uzatmak ve daha güzel şekiller sağlamak isteyen kadınların ilk düşüneceği neredeyse her gün kullandıkları şampuanların saç uzatıcı etkisinin olup olmadığıdır.

Şampuanların fazla kullanılması ve saçın birkaç kez şampuanlanması saçı yıpratır.  Saç uzatan şampuan bulunmamaktadır hatta şampuanlar saçlara zarar vermektedir. Bu nedenle saçların sağlıklı uzamasını sağlayan şampuanlar tercih edilmelidir. Bunlar piyasada gördüğümüz ucuz şampuanlar değildir, hem maliyetleri yüksektir hem de son derece doğaldır. Saça olan etkileri o fiyata değmektedir ve uzun süre gitmektedir. Yani ucuz şampuanları alıp kısa süre kullanmaktansa, pahalı şampuanlar alınıp uzun süre kullanılmalıdır.

Önemli olan saçların kırılmadan, yıpranmadan, zarar görmeden uzamasıdır. Saç uzatma süresinde saç derisini besleyici, protein içeren şampuanlar kullanılmalıdır.

Saçlar Ayda Ne Kadar Uzar?

1 ayda ortalama 1.25 cm uzayan saçlar her yönden eşit şekilde uzar. Kakül kesilen saçların daha hızlı uzadığını düşünmek yanlıştır, yalnızca o saçların uzaması gözle görülmektedir. Saçın her bölgesi eşit olarak uzar.

Saçlar Neden Yavaş Uzar?

Saç uzama yöntemlerinin neredeyse hepsi denendiği halde saç yavaş uzuyor ise bunun sebebi saç köklerinin zayıf olmasıdır. Saç uzatmak isteyenlerin ilk yapması gereken, saçları sürekli nemlendirmek ve kuru bırakmamaktır. Saç kökleri güçlendirilmediği takdirde saçın uzaması zorlaşacaktır ve uzayan saç da dökülecektir. Saça işlem uygulamaktan kaçınılmalı, düzleştirilmemeli ve sık yıkamaktan kaçınılmalıdır. Saç en sağlıklı kendi yağıyla uzayacaktır.

Saça kimyasal madde uygulamak yanlıştır. Saç gözeneklerini açacak maskeler, yağlar ve serumlar saçlara düzenli olarak uygulanmalıdır. Hem saçın hızlı uzamasını sağlayacak hem de sağlıklı saçlar olacaktır.

Saçlarını Uzatmak İsteyenlere Tavsiyeler

  • Bol bol su içmek: Vücudundaki su dengesini sağlayarak, saçlarının kolay uzamasına ve beslenmesine yardımcı olursun.
  • Dengeli Beslenmek: Uygulanılan yanlış diyetler ve vücudun bazı besinlerden uzak kalıyor oluşu saç dökülmesine neden olduğu gibi, saçın uzamasına da engel olmaktadır. Ayrıca saç uzasa bile uzayan saçlar o kadar yıpranmış ve güçsüz duracaktır ki bu durum insanı rahatsız edecektir. Ayrıca uzayan saçlar kısa bir süre sonra da dökülecektir.
  • B12: B12 vitaminin vücutta eksik olması saç uzamasına engeldir bu nedenle bu vitamin alınmalıdır.
  • Gergin saçlar: Sıkı ve gergin toplanmış saçlardan uzak durulmalıdır. Gergin toplanmış saçlar saç derisinin gerilmesini sağlar ve nefes almasını engeller. Bu saçın kurumasını yavaşlatacağı gibi uzamasını da yavaşlatır.

Yorum Yok

Mail Adresiniz Yayınlanmayacaktır.

      Formu Doldurun, Sizi Arayalım.close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi