Saçların Yağlanması Kötü Bir Şey Mi?

Saçların yağlanması çok sayıda insanın şikayetçi olduğu bir durumdur. Saçlar farklı yapı türlerine sahiptir. Kimi saçlar kuru tüm saçlar ise yağlı bir yapıya sahiptir. Yağlı yapıdaki saçlar daha yapışkan ve ıslak bir görüntüye sahiptir.

Yağlı saçlar genellikle insanda pis bir görüntüye sebep olabilir. Yani saçın uzun süreden beri yıkanmamış olma görüntüsü yağlı saç sahiplerinden daha fazla karşılaşılan bir problemdir. Tabii ki yağlı saç kuru bir saça göre daha sağlıklıdır. Fakat bu durum aşırı bir şekilde olduğunda bununda zararları bulunmaktadır. Bu nedenle kuru saçlarda nasıl önlem alıyorsunuz saçın sürekli yağlanmasına karşı da birtakım önlemler almalısınız.

Saç Yağlanması Neden Olur?

Saçlar saç kökleri ile saç derisine bağlıdır. Saç derisi ve canlı bir yapıya sahip ve farklı hücreleri bulunmaktadır. Saç derisinde yağ salgısı yapan hücreler vardır ve bu yağ salgısı yapan hücreler normalden fazla salgılama yaptığında saçlar yağlanmaya başlar.

Yağ salgısı sadece saç derisi hücrelerinde yapılmaz. Bu durum vücudumuzun bütün hücrelerinde mevcuttur ve her türlü aşırı salgı yapması vücudun her yerinde fazla yağlı bir görüntüye neden olur.

Saçların canlı yapısını koruyup sağlıklı olabilmesi adına yağ oldukça önemlidir. Fakat bu durum normalden fazla olduğunda zararı bulunabilir.

Saç Yağlanma Nedenler Nelerdir?

Eğer saçlarınızdaki aşırı yağlanma sorunundan şikayetçi iseniz saçınız da saç yağlanmasına neden olan problemi bulduktan sonra bu duruma müdahale edebilirsiniz. Saç yağlanmasının farklı sebepleri vardır ve bu sebepler kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Saç yağlanmasına sebepleri şu şekilde olmaktadır:

  1. Saçın iyi temizlenmemesi: Saçınız iyi temizlenmediğinde ve sık yıkamadığınızda saç köklerinize de kir birikmesi meydana gelir. Saçlarınızın ürettiği yağ salgısı ile beraber bu kirler saçınız da oldukça yağlı bir görüntüye sebep olmaktadır. Saçınıza düzenli olarak temizlenmeli saç diplerinize yıkanma esnasında güzelce yıkamalısınız. Tam olarak temizleyemediğiniz saç dipleri yüzünden saçınızdaki yağlı görüntüden arınamazsınız.
  2. Hormonal bozukluklar: Hormon sisteminde yaşanan bozukluklar saçın fazla yağlanmasına da neden olmaktadır. Özellikle adet döneminde ki kadınlarda hormonlar da değişimler söz konusu olduğu için saçlar daha fazla yağlanmaktadır.

Fazla Saç Yağlanmasının Önlenmesi

Saç yağlanması normalde saç için sağlıklı bir durumken aşırı derecede yaşanan saç yağlanması saç derisinde birtakım problemler yaratabilir. Fazla yağ birikimi saçta alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bunun yanı sıra çok yalandan saçta kepek probleminin görünmesi daha sık karşılaşılan bir sorundur.

Yorum Yok

Mail Adresiniz Yayınlanmayacaktır.

      Formu Doldurun, Sizi Arayalım.close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi