Saçlardaki Kepeğin Nedenleri Nelerdir?

Saçlar da karşılaşılan kepek problemi bir cilt sorunudur ve tedavi edilebilir. Saç derisinin rahatsızlığını ifade eden bu durum pek çok kişide karşılaşılmaktadır. Saç derisi sağlığını Kaybettiğinde ve mevsimsel olarak fiziksel ve kimyasal yapısı bozulduğunda kuruyup dökülebilir.

Saç derisi sağlığını kaybettiğin de en üst tabakada bulunan ölü saç derisi tabakası görülebilir parçalar halinde koparak dökülmeye başlar. İşte bu parçalarda kepek denilmektedir. İnsanlar arasında bulaşıcı bir etkisi olmayan bu rahatsızlık tedavi edilmediğinde saç dökülmesi problemlerine yol açmaktadır.

Kepek Problemi Kimlerde Görülür?

Kepek sorununun belli bir sınırlaması yoktur. Yani her cinsiyetteki ve her yaştaki kişide bu problem ile karşılaşılabilir. Çünkü kepek sorununa neden olan birbirinden farklı sorunlar vardır ve bu sorunların göründüğü herkeste kepek problemi ile karşı karşıya kalınabilir.

Kepek Oluşumuna Neden Olan Problemler Nelerdir?

Saç derisinde ki ölü derinin koparak dökülmesi ile ortaya çıkan kepek oldukça farklı nedenler ile ortaya çıkar. Nedenler kimi zaman bir hastalığı çağrıştırsa da kimi zaman ise günlük hayatta karşılaşılan problemler ile ortaya çıkmaktadır.

Kepek sorununun görülmesinde ki belirli başlı nedenler:

  1. Ciltte yağlanma ve kabuklanma ( Seboreik Dermatit): Bu rahatsızlığın sebebi tam olarak bilinmese de bir tür mantarın sebep olduğu egzama türü olarak adlandırılmaktadır. Aynı tür mantarın yine kafa üzerinde kulak arkası, burun kenarı, göz kapağı ve çene bölgesinde dökülmeler ve kabuklanmalar yaptığı bilinmektedir. Bu rahatsızlık ciddi yağlanma ve beraberinde kabuklanmaya neden olmaktadır. Kabuklanan cilt de ölü deriler koparak dökülmeye neden olur.
  2. Çok fazla ya da çok az saç yıkamak: Genellikle saçında kepek sorunu olan kişilerin saçlarının pis olduğu düşünülmektedir. Fakat bu durum hiç de doğru değildir. Çünkü sürekli yıkanıp saç derisinde kurumaya neden olan kişilerde de kepek sorunu görülmektedir. Saçı sık yıkamakta az yıkamakta kepek sorunlar neden olabilir. Çünkü saçınızı az yıkadığınız da saç kirlenir ve saç derisinde kim birikimi olur. Biriken kirler de kepek oluşumunda oldukça etkilidir.

Saçı çok yıkamakta saç derisi için iyi değildir. Çünkü sürekli şampuan ile temas halinde olan saç derisi özellikle şampuan güzel durulanmaması ile zarar görebilir. Yani zaman içerisinde saç deriniz sık yıkamaya bağlı olarak tahriş olabilir. Tabi ki bu durum kişiler arasında değişkenlik gösteren bir durumdur.

  1. Kuru cilt: Kuru bir cilde sahip olan kişilerde diğer cilt türlerine göre kepek sorunu görülme olasılığı daha fazladır. Özellikle mevsimsel geçişler de ve havaların çok soğuması ile beraber ilk defa kuruma ve kepeklenme sorunu ortaya çıkabilir.
  2. Bazı deri hastalıkları: Kepeklenme bir cilt hastalığı olduğu için bazı cilt problemleri de kepek sorununu beraberinde getirebilir.
  3. Bazı kozmetik ürünler: Saçınıza şekil vermek için kullandığınız kozmetik ürünler kimyasal maddelerden yapıldığından saçınız da kepeklenmeye yol açabilir.

Kepek Sorunu Tedavi Edilir Mi?

Kepek sorunundan kurtulamazsınız mümkündür. Saçınıza gerekli bakımları yaparak saç temizliğinizi koruduğunuz müddetçe kepek sorunundan kurtulabilirsiniz.

Yorum Yok

Mail Adresiniz Yayınlanmayacaktır.

      Formu Doldurun, Sizi Arayalım.close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi