Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Milyonlarca insanın kabusu olmuş saç dökülmesi birçok sebep dolayısıyla ortaya çıkıp kimi zaman kelliğe kadar gidebilir. İnsan vücudunun sürekli yenilenen hücreleri dolayısıyla saç dökülmeleri her gün gerçekleşir. Sağlıklı bir kıl kökünün ömrü 2-6 yıldır. 2-4 ay yaşayıp dökülen saçlar saç dökülmesi problemini beraberinde getirir, sağlıksız saçların günde gereğinden fazla dökülmesine saç dökülmesi adı verilir.

Ne Kadar Saç Dökülmesi Normaldir?

Her insan günde ortalama 50-100 saç telini kaybetmektedir, yıkama ve tarama sonrası dökülen bu saç sayısı son derece normaldir. Fakat dökülen saç teli sayısı 50-100 saç telinden fazlaysa, acilen doktora gidilip önlem alınmalıdır.

Saçlar Neden Dökülür?

Sağlıksız saç dökülmesinin birçok sebebi bulunmaktadır. Genetik faktörler ve yaşa bağlı faktörlerden de kaynaklanabileceği gibi çeşit çeşit nedenleri de olabilir.

  1. Menopoz: Saç büyümesine destek olan hormonlardan östrojenin azalmasıyla, yüksek oranda saç dökülmesi meydana gelebilir.
  2. Hastalıklar: Tiroit, diyabet ve anemi gibi hastalıklar saç dökülmesine neden olabilir. Polikistik over sendromu ve kanser hastalığının tedavileri de saç dökülmesine neden olmaktadır.
  3. Stres: Stres ve travmalar saç dökülmesinin ana sebebi sayılır.
  4. Hamilelik: Hamilelik sonrası yenilenen hormonlar dolayısıyla, saç dökülmeleri meydana gelebilir.
  5. Beslenme: Yanlış diyetler ve ani kilo kaybı da saç dökülmesine neden olmaktadır.

Dökülmeyi Önleme Yolları

Yaşanan saç dökülmesi bir hastalıkla ilgili ise uzman doktora danışılıp öyle bir tedavi uygulanmalıdır. Fakat strese ve saçın gördüğü muameleye bağlı bir dökülme ise evde veya kuaförlerde giderilebilir. Evde hazırlanan maskeler veya dışarıdan alınıp uygulanan maskeler saçı güçlendirecektir. İhmal edilmemeli, düzenli aralıklarla uygulanmalıdır ki saçlar dökülmesin.

  • Serum Kullanmak: Saçı kökünden besleyip güçlendiren ve saç telinin deriye olan bağlılığını güçlendiren bu yöntem, her gün uygulanabilir.
  • Saç Bakımı: Maskeler ve kuaförler tarafından yapılan bakımlar aksatılmamalı, mutlaka uygulanmalıdır. Bu bakımlar saç kökünün tıkanmasını engelleyip güçlenmesine katkı sağlayacaktır.
  • Biotin Kullanımı: Biotin içeren besinler eğer bir yan etkisi yoksa kullanılmalıdır. Doktora başvurmadan kullanılması önerilmez.
  • Sağlıklı Beslenme ve Spor: Düzenli beslenilmeli, vücudun ihtiyaç duyduğu tüm besinler alınmalıdır. Beslenme sorunu saç dökülmelerine neden olur. Ayrıca spor yapılmalı ve vücut da güçlendirilmelidir. Vücutla beraber saç da güçlenecek, dökülmeyecektir.
  • Masaj Yapmak: Kan dolaşımını arttırmak için saça düzenli masajlar yapılmalı veya masaj merkezlerinde yaptırılmalıdır.

Yorum Yok

Mail Adresiniz Yayınlanmayacaktır.

      Formu Doldurun, Sizi Arayalım.close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi