Aşırı Saç Dökülmesi Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

Tüm kültürlerde ve tüm çağlarda güzellik ve sağlığın sembolü kabul edilen saçlar, dökülmeye başladığında özellikle kadınlara uykular haram olur ve hayat kabusa döner. Saç dökülmesi, strese bağlı doğal sebeplerden olabileceği gibi, çeşitli hastalıkların da habercisi olabilir. Normal karşılamak yerine, avuç avuç dökülen saçlardan ötürü mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

Günde 50-100 tel saçın dökülmesi normal kabul edilmektedir fakat daha fazlası hatta kat ve kat fazlası hastalıkların habercisi sayılabilir. Fakat kanser gibi ağır hastalıkların habercisi olamaz ancak sonucu olabilir.

Bazı hastalıklarla tavuk mu yumurtadan çıkar, yumurta mı tavuktan tarzı bir ilişkisi vardır. Yani saç dökülmesi bazı hastalıkların belirtisi olabileceği gibi sonucu da olabilir.

Androgenetik Alopesi (Kalıtsal Saç Kaybı)

Kalıtsal saç kaybının habercisi sayılabilen yoğun saç dökülmeleri bu konuda tehlike arz edebilir. Eğer doktora gidilip hemen önlem alınmazsa, saçlar genetik olarak dökülecek ve bu da yıllar içerisinde kellik sorununa yol açabilecektir.

Erkeklerde tepe üstü kellik, kadınlarda da saçlarda incelme ve azaltma yaşatacak bu problem insanın görüntüsünü bozabilir.

Mantar Hastalıkları

Kafa derisinde bulunabilecek bir mantar dolayısıyla saçlar dökülebilir. Tedavi edilmelidir, aksi takdirde saçlar geri kazanılamayabilir ve etrafa sıçrayabilir.

Saçkıran Hastalığı

Ağır stresli durumlarda, genetik veya bulaşıcı olarak ortaya çıkan bu hastalık tedavisi zor bir hastalıktır. Bazen iyileşmek çok uzun zaman alabilir. Eğer saç derisinde kaşınma ve saçlarda yoğun dökülme varsa saçkıran hastalığı mevcut olabilir. Doktora danışılmalı ve en kısa sürede tedavi edilmelidir.

Saçkıran hastalığı saçın ortasında büyük yuvarlaklar oluşup dökülmesine ve yeni çıkan saçın renginin değişmesine neden olabilecek bir cilt hastalığıdır. Önlenmediği takdirde görüntüsü dolayısıyla insanın psikolojisini bozabilir.

A Vitamini

Saçların yoğun olarak dökülmesinin diğer bir nedeni de kanda bulunan yüksek dozda A vitamini olabilir. A vitamini eksilince, saç dökülmeleri de azalır.

Sistemik Hastalıklar

Saçların sürekli ve yoğun olarak dökülmesi birçok sistemik hastalığın habercisi olabilir. Doktora başvurulmalı hatta check-up yaptırılmalıdır. Tiroit hastalıkları ve aneminin belirtisi sayılır. Bu nedenle kontrol edilmelidir.

Demir Eksikliği

Saç dökülmesi demir eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir, bu nedenle doktora gidilip kontrol ettirilmelidir. Eğer sebep demir eksikliği ise, bu rahatsızlık başka sorunlara yol açmadan önce giderilmelidir.

Sikatrisyel Alopesi

Kalıcı kellik diye bilinen bu rahatsızlık, bölge bölge gelişebileceği gibi tek bir yerde de gelişebilir ve tedavi edilmelidir. Aksi takdirde ne yapılırsa yapılsın kel kalınacaktır. Dökülen saçların yerine saç çıkması mümkün olmayacağından dermatoloji uzmanları tarafından bir tedavi yöntemi hazırlanmalı ve uygulanmalıdır.

Yorum Yok

Mail Adresiniz Yayınlanmayacaktır.

      Formu Doldurun, Sizi Arayalım.close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi